Ten Outstanding Young Persons

Recognising the hard work and effort of young people

In A Nutshell

The Ten Outstanding Young Persons Award (TOYP) is a JCI backed initiative to recognise the hard work and the huge positive changes being made by young people all over the world. Australia has a proud record of regularly having candidates in TOYP and only last year, Robert Gillies was one of the Ten Outstanding Young Persons.

Objectives

To give formal recognition to those young people who excel themselves in their professional endeavor and commitments to the community;

To promote prominent roles played by aspiring young people in shaping a better future for society;

To provide an incentive to all promising young people who seek further advancement in personal achievements as well as public services.

Past Winners

2018 Honorees

2018 Honorees
1. Mr Andrew Mellody, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
2. Ms Sally Hetherington,Humanitarian and/or Voluntary Leadership
3. Mr Weh Ming Yeoh, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights

2017
Honorees
1. Abdullahi Alim, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
2. Emma Fulu, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
3. Melissa Abu-Gazalah, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
4. Scot Farquhar, Business, Economic and/or Entrepreneurial Accomplishment

2016
Honorees
1. Joel Lou, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
2. Paul Tan, Political, legal, and/or governmental affairs
3. Carrie Tan, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
4. Dr Wan Yue, Scientific And/Or Technological Development
5. Bernise Ang, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
6. Kim Whye Kee, Personal Improvement And/Or Accomplishment
7. Tay Kewei, Cultural Achievement
8. Dr Muhammad Nazir Bin Amir, Academic Leadership And/Or Accomplishment

Merit winners
1. Nicholas Goh, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
2. David Pong, Moral and/or Environmental Leadership
3. Emily Teng, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
4. David Hoe, Humanitarian and/or Voluntary Leadership

2015
Honorees
1. Azariah Tan, Personal Improvement and/or Accomplishment
2. Dr. Melissa Fullwood, Medical Innovation
3. Francesca Phoebe Wah Li Ting, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
4. Teo Yik Ying, Academic Leadership and/or Accomplishment
5. Jenifer Heng, Moral and/or Environmental Leadership
6. Christina Chan, Cultural Achievement

Merit winners
1. Jierong Foo, Academic Leadership and/or Accomplishment
2. Dato’ David Cheang, Personal Improvement And/Or Accomplishment
3. Koh Hui Ling, Cultural Achievement
4. Jonathan Loh,  Scientific And/Or Technological Development
5. Vincent Ng, Moral Environmental Leadership
6. Vanessa Tan, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
7. Vivian Claire Liew, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights

2014
Honorees
1. Azariah Tan, Personal Improvement and/or Accomplishment
2. Carolyn Lam, Medical Innovation
3. Dr Siew Tuck Wah, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
4. Mohamed Faizal, Academic Leadership and/or Accomplishement
5. Edward Chia, Business, Economic and/or Entrepreneurial Accomplishment
6. Nick Shen, Cultural Achievement

Merit Winners
1. Luke Lim, Business, Economic and/or Entrepreneurial Accomplishment
2. Michelle Tham, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
3. Jason Chee, Personal Improvement and/or Accomplishment
4. Olivia Choong, Moral and/or Environmental Leadership

 

2013
Honorees
1. Dr Juliana Chan, Medical Innovation
2. Laurentia Tan, Personal Improvement And/Or Accomplishment
3. Michelle Chia, Cultural Achievement
4. Dr Lisa Ng,  Scientific And/Or Technological Development
5. Denise Keller, Moral Environmental Leadership
6. Aaron Maniam, Political, legal, and/or governmental affairs
7. Zhang Ting Jun, Humanitarian and/or Voluntary Leadership

Merit Winners
1. Brans Ong, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
2. Darren Tan, Personal Improvement And/Or Accomplishment
3. David Kind Raj, Personal Improvement And/Or Accomplishment
4. Daniel Wong, Moral Environmental Leadership
5. Khor Chiea Chuen, Scientific and/or Technological Development
6. Desmond Koh, Medical Innovation
7. Josepheus Tan, Political, legal, and/or governmental affairs
8. Wong Jing Lun, Cultural Achievement
9. Jonathan Loh, Scientific and/or Technological Development

2012
Honorees
1. Eric Feng, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
2. Jamie Lim, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
3. Lusi Lim, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
4. Dr Lim Kah Meng, Scientific And/Or Technological Development
5. Dr Rufaihah Binte Abdul Jalil, Scientific And/Or Technological Development
6. Ronald Susilo, Personal Improvement And/Or Accomplishment
7. Wong Foo Wah, Sean Christopher, Personal Improvement And/Or Accomplishment
8. Ong Chun Wei, Cultural Achievement
9. Syed Faisal Bin Syed Ismail, Academic Leadership And/Or Accomplishment

Merit Winners
1. Jeraldine Phneah
2. Kenneth Kwan
3. Marcus Ho
4. Roger Wong
5. Dr Rufaihah Binte Abdul Jalil
6. Puay Guan Goh
7. Ray Yoong Hui Pang

2011
Honorees
1. Clinton Ang, Business, Economic, and/or Entrepreneurial Accomplishment>
2. Adrian Lim, Academic Leadership and/or Accomplishment
3. Wong Woon Hong, Cultural Achievement
4. Mark Cheng, Moral and/or Environmental Leadership
5. Andy Khong, Scientific and/or Technological Development
6. Yip Pin Xiu, Personal Improvement and/or Accomplishment

Merit Winners
1. Mr. Wei Chan – Business, Economic, and/or Entrepreneurial Accomplishment
2. Mr. Eric Tin Keng Seng – Political, Legal, and/or Governmental Affairs
3. Ms. Jessica Cheam – Moral and/or Environmental Leadership
4. Ms. Serene Koh – Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
5. Ms. Vernetta Lopez – Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
6. Mr. Calvin Teo – Humanitarian and/or Voluntary Leadership